آمار
بازدید امروز: 216
بازدید دیروز: 158 [-24.76 %]
بازدید سالانه:152971
بازدید کل:534780
بیشترین بازدید:5571 در 1397.09.26
+0  
مطالب: 720
+0  
نظرات: 0
+0  
کاربران: 503

مدیران کل: 2
مدیران سایت: 1
اعضای ویژه: 0
انتظار تایید: 0
کاربران: 499

آمار کاربران:
امروز: 0
دیروز: 0
این هفته: 0
این ماه: 0

زون غرب آسيا 3.1

توسط: admin در 30-02-1394, 10:22
  • Like
  • 0
 

 در پایان دور سوم مسابقات قهرمانی غرب آسیا

پویا ایدنی و آتوسا پورکاشیان در صدر مسابقات مردان و زنان منطقه غرب آسیا


دور سوم مسابقات قهرمانی منطقه غرب آسیا از ساعت ۳ بعد از ظهر روز سه شنبه در سالن العین هتل سیتی سیزنز مسقط کشور عمان دنبال شد.

در قسمت آقایان و بر روی میز یک پویا ایدانی با مهره سفید به مصاف استاد بین المللی بشیر ایاتی از کشور سوریه رفت پویا بازی را با پیاده شاه آغاز نمود و حریف دفاع پیرک را برای مقابله برگزید پویا با گسترش زود هنگام فیل سیاه خود نشان داد که قصد دارد شانسهای قلعه بزرگ و حمله سریع به جناح شاه حریف را برای خود نگاه دارد و عکس العمل حریف سعی در تغییر ساختار پیاده ای در مرکز بود تا مسیر بازی را عوض نماید اما پوریا با پیشتر راندن پیاده شاهش فضای حمله ای خود را در جناح شاه افزایش داد تا آنجا که حریف برای کاستن کنترل سفید در جناح شاه اقدام به راندن پیاده های نزدیک به شاهش نمود که اینکار سپر دفاعی شاه سیاه را تضعیف کرد.
استاد بزرگ پویا ایدانی که متخصص استفاده از این گونه وضعیتها می باشد به سرعت برای بدام انداختن شاه حریف دست بکار تجهیز قوای ذخیره شد و با تنگ تر کردن حلقه محاصره بالاخره شاه حریف را به دام ماتی کشاند.

در میز دوم  استاد بین المللی عبدالستار از عراق مقابل احسان قائم مقامی از ایران بازی کرد حریف عراقی نیز بازی را با پیاده شاه آغاز نمود احسان مطابق معمول دفاع سیسلی را برای مقابله برگزید سفید حمله سوزین را انتخاب نمود ولی احسان قبل از قلعه رفتن فیل حمله ای حریف را به عقب راند.
سفید قلعه بزرگ رفت و سیاه که چاره ای جز انتخاب قلعه کوچک نداشت آماده یک بازی با حملات دو جناحه شد.
سفید به سرعت پیاده های جناح شاه را به پیش راند تا ضمن به عقب راندن سوارهای مدافع شاه سیاه آماده در هم شکافتن سپر دفاعی شاه سیاه گردد. تنها راه سیاه در این لحظه یافتن امکانات ضد حمله بود که هر چند سیاه به سرعت عمل نمود ولی سفید نیز با سرعت بیشتری عمل کند و بنابراین تنها راه سیاه همانگونه که در نصایح بزرگان آمده است باز کردن مرکز در مقابله به حمله جناحی بود ولی اینکار به سفید امکان قربانی دادن فیل خود به ازای پیاده کنار شاه سیاه را داد تا پوشش پیاده ای شاه سیاه نقصان یابد و در ادامه نیز با قربانی کردن پیاده های خویش خطرات فراوانی را بر روی شاه سیاه به وجود آورد در اینجا بود که احسان که دید ادامه بازی می تواند خطر باخت برای وی در بر داشته باشد به تساوی در مقابل حریف عراقی رضایت داد.

به این ترتیب پویا ایدانی با ۳ امتیاز صدر نشین شد و احسان قائم مقامی با ۲.۵ امتیاز در رده دوم قرار گرفت. در دور چهارم احسان با مهره سفید در فینالی زودرس به مصاف پویا خواهد رفت

اما در بخش دختران  در این دور اتفاق غیر مترقبه ای روی نداد و استاد بزرگ بانوان آتوسا پورکاشیان استاد بین المللی بانوان افامیا محمود از سوریه را که تنها ۲ امتیازی دیگر مسابقات بود را شکست داد استاد بین المللی بانوان میترا حجازی پور استاد بین المللی دکتر ایمان الروفی از عراق را شکست داد و ژو چن  قطری که هنوز در شوک شکست دور دوم مقابل میترا حجازی پور بود مقابل بازیکن عمان کاری ساده در پیش داشت و به سرعت شاه حریف را مات نمود.

به این ترتیب در قسمت بانوان آتوسا پورکاشیان با ۳ امتیاز در صدر و میترا حجازی پور, ژو چن و افامیا با ۲ امتیاز در تعقیب وی می باشند.

در دور چهارم بانوان به نظر تمامی بازیکنان وارد در کورس رقابت حریفان ساده ای در پیش دارند هر چند بازی بین افامیا از سوریه و ایمان از عراق می تواند برای کسب مقام چهارم مسابقات تعیین کننده باشد.

دور چهارم مسابقات روز چهارشنبه از ساعت ۳ بعد از ظهر پی گیری خواهد شد.

بازیهای این رویداد به صورت زنده بر روی سایت رسمی مسابقات 

www.oman-chess.com

 

پخش می گردد و با رایانه یا موبایل هوشمند علاوه بر امکان ملاحظه روند بازی امکان استفاده از تفسیر رایانه ای بازی نیز میسر می باشد. 

 

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
کد پیگیری فرم ارسالی
تلگرام

گالری

نرگس زحمتی - رپیس هیات

حمید شافعی - دبیر هیات

نظرسنجی

نظرشما در مورد سیستم؟