آمار
بازدید امروز: 42
بازدید دیروز: 49 [-30.00 %]
بازدید سالانه:8285
بازدید کل:668569
بیشترین بازدید:6292 در 1398.06.09
+0  
مطالب: 1142
+0  
نظرات: 0
+0  
کاربران: 503

مدیران کل: 3
مدیران سایت: 0
اعضای ویژه: 0
انتظار تایید: 0
کاربران: 499

آمار کاربران:
امروز: 0
دیروز: 0
این هفته: 0
این ماه: 0

قهرمانان شطرنج (آلکساندر آلکساندرویچ آلخین)

توسط: shahoo121 در 22-03-1398, 08:33
  • Like
  • 0
 
قهرمانان شطرنج (آلکساندر آلکساندرویچ آلخین)
خلاق ترین شطرنج باز تاریخ در سال ۱۹۴۶ در لیسبون و در کنار صفحه شطرنج از دنیا رفت ! سبک بازی دینامیک گری کاسپاروف و میخائیل تال بیش از هر شطرنج بازی به آلخین نزدیک است، دکتر الکساندر الکساندرویچ آلخین در ۳۱ اکتبر ۱۸۹۲ در مسکو متولد شد ، منزل آلخین ها به خانه شطرنج معروف بود ، برادرش ارشدش الکسی یکی از شطرنجبازان قوی به شمار می رفت.
الکساندر ۷ ساله بازی شطرنج را از مادرش آموخت . در سال ۱۹۰۸ در مسابقه قهرمانی مسکو شرکت کرد و مقام نخست را به دست آورد همین کامیابی موجب شد که سال بعد به مسابقه سراسری روسیه به پترزبورگ دعوت شود.
نخستین رویارویی های آلخین در خارج از کشور در سال های ۱۹۰۸ – ۱۹۰۹ که چندان هم موفقیت آمیر نبود روی داد اما این مرحله بر تجربه آلخین افزود که بدون آن پیشرفت آلخین امکان نداشت.
سال ۱۹۱۴ برای آلخین بسیار مهم و در عین حال دشوار بود، امتحانات پایانی دانشکده حقوق با برگزاری مسابقات بین المللی پیترزبورگ که نامداران و استادان زمان منجمله : امانوئل لاسکر، کاپابلانکا ، روبینشتین ، تاراش ، مارشال ، مانوفسکی و دیگران در آن شرکت داشتند،آغاز شد، آلخین در این تجربه بزرگ پس از لاسکر و کاپابلانکا مقام سوم را احراز نمود.
تجربه بعدی آلخین در مسابقات مانهایم رخ داد که این مسابقه با آغاز جنگ جهانی اول مصادف شد و به پایان نرسید اما چون آلخین همه حریفان را پشت سر گذاشته بود و از یازده بازی ممکن – بدون باخت ۹.۵ امتیاز به دست آورده بود از جانب هیئت داوران برنده شناخته شد.

از سال ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۷ حتی خبرگان شطرنجی که سرد و گرم روزگار را چشیده بودند در اروپا از ترکیب های زیبا ،تخیلات غنی، ذائقه ظریف هنری و آگاهی های ژرف تئوری های آلخین در امان نبودند و در این سالها الکساندر از ۲۲ مسابقه مهم در ۱۳ مسابقه به مقام نخست و در ۶ رویارویی دیگر رتبه دوم را احراز کرد.
در خاطرات آلخین یک مسابقه دلسردی او را تا حدی موجب گردید .مسابقه مذکور در سال ۱۹۲۴ در نیویورک انجام شد و آلخین پس از لاسکر و کاپابلانکا در مقام سوم قرار گرفت. تا آن زمان حمله و قربانی های ناگهانی سوگلی و کمال آلخین بودند اما واقع بینی وی باعث شد که متوجه گردد که شطرنج تنها در این دو قضیه محصور نیست، وی دارای مدرک دکترا در رشته حقوق بود .
آلخین درسال۱۹۳۳ موفق شد با ۳۲ نفر یک مسابقه سیمولتانه ( همزمان ) چشم بسته را بازی کند . ( بدون اینکه به صفحه نگاه کند با ۳۲ نفر بر روی ۳۲ صفحه مسابقه داد ) که در آن زمان یک رکورد محسوب می شد .
( رکورد مسابقه سیمولتانه چشم بسته متعلق به یانوش فلش از مجارستان است که در سال ۱۹۶۰ با ۵۲ نفر به طور همزمان مسابقه داد ) کتاب بهترین بازیهای من نوشته آلخین به فارسی ترجمه شده است .
الکساندر آلخین در مسکو متولد شد اما بعد از انقلاب شوروی تابعیت فرانسه را پذیرفت.
وی در سال ۱۹۲۷ در یکی از طولانی ‌ترین مسابقات تاریخ ورزش جهان پس از ۳۴ بازی، رقیبش “خوزه رائول کاپابلانکا” کوبایی را با نتیجه ۶ برد، ۳ باخت و ۱۵ تساوی شکست داد، آلخین پیش از نبرد با کاپابلانکا مجموعاً ۱۲ بار با او روبرو شده بود که حتی یک بار هم به پیروزی نرسید! [ البته چندین بازی با نتیجه تساوی به پایان رسیده بود. ]
از همین رو برخی از نامداران شطرنج معتقد بودند که وی نمی تواند بر کاپابلانکا فایق آید اما خود آلخین در این باره گفت: من با بازی قهرمان جهان (کاپابلانکا) کاملا آشنا هستم و هیچ نکته مبهمی برایم وجود ندارد و برای مصاف کاملاً آماده ام.
با این وجود تصورش را هم نمی توانم بکنم که چگونه خواهم توانست شش بازی از وی ببرم اما از طرف دیگر هم به هیچ وجه نمی توانم باور کنم که او بتواند شش بازی از من ببرد.
او پس از این واقعه تمام بازی های مسابقه نیویورک را بررسی و تفسیر نمود و بلافاصله منتشر ساخت .این کار بزرگ آلخین که بسیار دشوار بود با استقبال صلحب نظران روبرو شد .
جهان که تا آن زمان از او به عنوان پهلوان سترگ میدان نبرد یاد می کرد با چهره دیگر آلخین آشنا شد و وی را استاد بزرگ تفسیر نیز نام داد که بر شهرت و اعتبارش افزود .
در بهار سال ۱۹۲۷ در مسابقه بین المللی نیویورک رتبه دوم نصیبش شد ، خیلیها برای چنین مقامی سر و دست می شکستند اما آلخین از آن به عنوان شکست یاد کرد . او از این ناکامی حد اکثر استفاده را برد و برای نبرد بزرگ با کاپابلانکای قهرمان آماده گشت.
آلخین پیش از این نبرد مجموعا ۱۲ بار با کاپابلانکا روبرو شده بود ولی حتی یک بار هم پشت حریف را به خاک نسائیده بود و حساب نبردهایشان رقم ۸.۵ به ۳.۵ به نفع کاپابلانکا را نشان می داد.
از همین رو برخی از نامداران شطرنج معتقد بودند که آلخین حتی یک بار هم نمی تواند بر کاپابلانکا پیروز شود.
۱۶ سپتامبر ۱۹۲۷ در بوئنوس آیرس دو نابغه شطرنج سر میز رو به روی هم قرار گرفتند این نبرد سترگ دو ماه و نیم به طول انجامید .طبق قرار هرکدام زودتر به شش برد می رسید فاتح مسابقه شناخته می شد، این دو غول دنیای شطرنج ۳۴ بار با هم مصاف دادند و آلخین با ۶ بر ۳ باخت و ۲۵ تساوی بر حریفش چیره شد.
پس از این مسابقه لاسکر نوشت : غلبه آلخین بر کاپابلانکا پیروزی یک پهلوان میدان نبرد،یک هنرمند چیره دست،یک جستجوگر خستگی ناپذیر و یک نوآور فعال بود.
رتی گفت : باز هم آلخین آشکارا نشان میدهد که او پژوهشگر است و همواره به دنبال راه های تازه می باشد.
خوزه رائول کاپابلانکا گفت : آلخین از حافظه خارق العاده برخودار است
خود آلخین نوشت : سر انجام به آرزوی زندگیم رسیدم . در واقع موفق شدم از ثمرات زحمات و تلاشهایم برخوردار گردم.
آلخین یک هنرمند واقعی بود و از بازی های خشک و بی روح دوری می جست ، بسیاری عقیده داشتند در ترکیب یابی مهارتی بی نظیر دارد ، او خود گفته:
من در صحنه شطرنج بازی نمی کنم بلکه میجنگم و به همین جهت تاکتیک را با استراتژی، قوه تخیل را با علم، ترکیب را با اصول پوزسیون تلفیق می کنم
آلخين در بين مردم معروف بود به انسانی با حافظه ای فوق العاده قوي او در سال ۱۹۱۹ در يكي از شركت هاي فيلمبرداري كار مي كرد روزي مردي وارد شركت شد و به آلخين گفت: ببخشيد، من با ولادیمير تشكين كار دارم.
آلخين رو كرد به وي و گفت: آقاي پولويكتف حال شما خوب است!؟
مرد گفت: مگر ما همديگر را مي شناسيم!؟
آلخين گفت: چهار ماه پيش شما در يكي از داروخانه هاي شهر دارويي سفارش داديد و دكتر آنا دختر شش ساله شما كه گلودرد داشت آقاي زاسه داتلف
بود، من در آنجا در صف ايستاده بودم و به طور اتفاقي صحبت شما را شنيدم و در حالی که مرد بهت زده با تعجب به او نگاه مي كرد، آلخين ادامه داد:
عينك شما يك شكل ديگري داشت و شما آن را از جيب سمت چپ خود درآورديد و كيف پول شما هم از پوست كروكديل ساخته شده بود.
آلخين قصد داشت حرفش را ادامه دهد كه متوجه شد مرد سريعاً از شركت خارج شد و ديگر هرگز به آنجا برنگشت.

آلخین گاهی اوقات برای تفریح به کافه های شهر سری می زد و در آنجا گاهی اوقات به بازی بلیتس می پرداخت. در یکی از همین روزها بود که آلخین در حالی که مشغول تماشای بازی دو بازیکن آماتور بود.
مردی که در کنار وی نظاره گر همین بازی به وی گفت: دوست عزیز بهتر نیست که ما هم در یک میز با هم بازی کنیم؟ آلخین هم که بدش نمی آمد پاسخ مثبت داد، اما به وی گفت: به شرط آن که من بدون رخ بازی کنم.
مرد که قهرمان جهان را نمی شناخت رو به وی کرد و در حالی که مشغول مرتب کردن مهره ها بود گفت:
تو چگونه بدون این که مرا بشناسی چنین پیشنهادی می دهی؟
آلخین پاسخ داد: اتفاقاً همین! چون نمی شناسمت خیالم راحت است!!
آلخین از بزرگ‌ ترین شطرنج ‌بازان حمله ‌ای در طول تاریخ شطرنج شناخته می ‌شود او توانایی بسیاری در کاربرد ترکیب داشت و معمولاً بازی های او بسیار پیچیده‌ می شد
دوستان در نوشتن مطالب مربوط به قهرمانان وقتی به اینجا میرسم دلم میگیره اما خب تقدیر خداوند هستش روز ۲۴ ماه مارس ۱۹۴۶ در حالی که آلخین خود را برای رویارویی قهرمانی جهان آماده می کرد.
در حوالی لیسبون پایتخت پرتغال در حال تفسیر و بررسی یک بازی شطرنج به صورت بسیار مشکوکی دار فانی را وداع گفت، با توجه به برخی شواهد عده ای معتقدند که وی توسط تشکیلاتی روسی به قتل رسید.
بر روی سنگ آرامگاهش حک شده: آلخین نابغه شطرنج روسیه و فرانسه
دکتر شریعتی در مورد عادت شدن محدودیت ها در یکی از کتاب هایش نوشته است:
آلخین قهرمان بزرگ شطرنج جهان در سالن بسیار بزرگی به طور همزمان با چهل نفر مسابقه می داد. حاضران با شگفتی مشاهده میکردند که وقتی او در سالن قدم میزند و از کنار میزهای مسابقه می گذرد هرگز در یک جهت بیش از شش قدم بر نمیدارد و قبل از آن که گام هفتم را بردارد برمیگردد و یا به جهتی دیگر در راست یا چپ می پیچد!
پس از تحقیق متوجه شدند آلخین سابقاً سال ها [در جریان جنگ جهانی اول] زندانی بوده و سلول زندان او اتاقی بوده است شش قدم در شش قدم!

 

 

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
کد پیگیری فرم ارسالی
تلگرام

گالری

نظرسنجی

نظرشما در مورد سیستم؟