در باره ما

آمار
بازدید امروز: 76
بازدید دیروز: 49 [+4.26 %]
بازدید سالانه:11540
بازدید کل:671824
بیشترین بازدید:6292 در 1398.06.09
+0  
مطالب: 1161
+0  
نظرات: 0
+0  
کاربران: 503

مدیران کل: 3
مدیران سایت: 0
اعضای ویژه: 0
انتظار تایید: 0
کاربران: 499

آمار کاربران:
امروز: 0
دیروز: 0
این هفته: 0
این ماه: 0

پال بنکو مردی که شطرنج زندگی‌اش را نجات داد

توسط: shahoo121 در 6-06-1398, 11:24
  • Like
  • 0
 
پال بنکو مردی که شطرنج زندگی‌اش را نجات داد
پال بنکو مجارستای دار فانی را وداع گفت. پال بنکو استاد بزرگ و نویسنده ی سرشناس مجارستانی بود که نقطه ی عطف زندگی خود را شطرنج می دانست که باعث شد از فقر و تنگدستی نجات یابد.
پال بنکو در سال ۱۹۲۸ در شهر امیان فرانسه متولد شد. در ۱۰ سالگی اصول اولیه شطرنج را از پدر آموخت و تا ۱۲ سالگی در روستا زندگی می کرد.
بنکو در طی جنگ جهانی دوم، فقر سخت و آوارگی دشواری را تجربه کرد. او توسط ارتش روسیه دستگیر و به کار اجباری وادار شد و با دشواری های فراوان از دست ارتش روسیه فرار کرد اما وقتی به خانه رسید خبری از پدر و برادرش نبود چرا که آن ها نیز به اسارت گرفته شده بودند.
بنکو در سال ۱۹۴۸ در مسابقات قهرمانی شطرنج مجارستان شرکت کرد و شطرنج او را از فقر نجات داد؛ غذا به ازای پیروزی در هر بازی شطرنج!
بنکو دو سال بعد و در ۲۰ سالگی قهرمان مجارستان شد. در سال ۱۹۵۰ فیده (فدراسیون جهانی شطرنج) عنوان استاد بین المللی را به او اعطا کرد. سرانجام در سال ۱۹۵۷ پس از تحمل دشواریهای بسیار توانست به کشور آمریکا مهاجرت کند. او در همین سال در آمریکا استاد بزرگ شطرنج شد.
او ۸ بار عنوان قهرمانی شطرنج آزاد آمریکا را کسب نمود. در سال ۱۹۷۰ سهمیه اینتر زونالش (مقدماتی قهرمانی جهان) را به "بابی فیشر" بخشید که اگر این اتفاق نمی افتاد فیشر هرگز نمی توانست عنوان قهرمانی جهان را از آن خود کند. بنکو مربی شطرنج بازان بنام زیادی بود از جمله خواهران پولگار. همسرش "روث کاردوسو" قهرمان شطرنج بانوان برزیل بود که در سال ۲۰۰۰ از دنیا رفت.
بنکو تنها شطرنج باز نبود بلکه از معدود استادان بزرگی است که یک کتاب نیز در زمینه «روانشناسی شطرنج» نوشته است.

 

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
کد پیگیری فرم ارسالی

تلگرام

پیـــونــدها

نظرسنجی

نظرشما در مورد سیستم؟